Planet ICA-4150

by

Obecnym trendem na rynku kamer IP jest walka o klienta za pomocą ceny – oprócz zaawansowanych modeli dla profesjonalistów producenci prezentują kosztujące mniej podstawowe modele, które z powodzeniem mogą być wykorzystane do budowy mniej zaawansowanych systemów monitoringu. Niska cena i mniejsza ilość funkcji nie wyklucza jednak możliwości montowania takich kamer w profesjonalnych instalacjach. Jednym z takich urządzeń jest opisywana kamera firmy Planet, model ICA-4150, która mimo swojej niskiej ceny, cechuje się solidną obudową, przyzwoitym sensorem obrazu i możliwością rejestrowania obrazu w kompletnych ciemnościach – dzięki zastosowaniu diod IR. Sprawdźmy, jak to urządzenie sprawuje się w praktyce.

Specyfikacja:

  • 1/4″ 1-megapikselowy przetwornik obrazu CMOS progressive scan
  • Maksymalna rozdzielczość obrazu 1280 x 720 pikseli
  • Obsługa kompresji H.264
  • Obsługa standardu IEEE 802.3af PoE
  • Zgodność ze standardem ONVIF
  • Obudowa z certyfikatem IP66
  • Technologie WDR oraz DNR poprawiające jakość obrazu

WDR (Wide Dynamic Range – Szeroki zakres dynamiki) – działanie tej funkcji w kamerach IP polega na użyciu odpowiednich algorytmów do analizy naświetlenia obrazu oraz na dynamicznej zmianie wartości niedoświetlonych i prześwietlonych pikseli monitorowanych scen w celu uwidocznienia na obrazie niedoświetlonych elementów. Dzięki temu mamy możliwość dokładnej rejestracji sceny mimo dużego kontrastu. Kamery IP z funkcją WDR stosujemy zarówno do instalacji zewnętrznych jak i wewnętrznych – wszędzie tam gdzie występuje intensywne źródło światła, które może „oślepiać” kamerę: np. kamera monitorująca pomieszczenie w kierunku dużego oświetlonego okna.

Przetwornik CMOS Progressive Scan 1/4″ o rozdzielczości 1 megapiksela zapewnia przyzwoitą rozdzielczość maksymalną wynoszącą 1280 x 720 pikseli z prędkością nagrywania 30 klatek na sekundę. Większość obecnie oferowanych kamer ma już obiektywy 2-megapikselowe i zapisują nagrania w rozdzielczości Full HD. Niezbędnym dodatkiem przy monitoringu zewnętrznym są diody IR, które zapewniają realne doświetlenie obszaru na odległość 20 metrów oraz obudowa z certyfikatem odporności IP66. Brak tu niestety takich opcji jak obsługa kart pamięci microSD, czy złącza DI/DO, ale nie można zapominać, że ten model oferuje solidne podstawowe funkcje za niewygórowaną kwotę.

Zestaw i akcesoria

Kamera dotarła do nas w niewielkim tekturowym pudełku. Urządzenie zostało wewnątrz zabezpieczone dużą ilością pianki, która minimalizuje ryzyko uszkodzenia sprzętu podczas transportu. Wśród dołączonych akcesoriów można znaleźć płytę CD z instrukcją i narzędziami do obsługi kamery, drukowaną instrukcję szybkiej instalacji (także w języku polskim), śrubki i kołki montażowe oraz tulejkę do uszczelnienia podłączonego do kamery kabla RJ-45. Brakuje niestety zasilacza, co dla użytkowników chcących wykorzystać pojedynczą kamerę do monitoringu oznacza konieczność zakupu odpowiedniego źródła zasilania (12V/1A). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać technologię PoE.

Obudowa

Model ICA-4150 to kamera kopułkowa o ciekawej budowie. Poprzednio testowany model ICA-5350V nie pozwalał na szybką zmianę pozycji głowicy obiektywu – wiązało się to z koniecznością rozkręcenia obudowy. ICA-4150 dzięki swojej budowie umożliwia bezproblemową regulację, wystarczy poluzować 2 śruby dostępne z zewnątrz. Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy, ale z punktu zwykłego użytkownika należy to uznać za plus. Cała ma wymiary 110 x 86 mm i składa się z dwóch elementów: podstawy i kopułki, wykonanych z metalu. Oba elementy są ze sobą połączone śrubami. Konstrukcja jest solidna, nie ma obaw, że po zamocowaniu potencjalni intruzi łatwo uszkodzą kamerę.

Obiektyw został ukryty za grubą, szklaną szybką. Wokół niego producent umieścił diody IR. Brak tu niestety możliwości regulacji ostrości obiektywu. Po przeciwległej stronie znajduje się kabel z dostępnymi złączami – jest to absolutnie podstawowy zestaw:

  • złącze zasilania
  • port RJ-45 z obsługą PoE

Przewody na całej swojej długości są wodoszczelne, a producent w zestawie dodał tulejkę do uszczelnienia połączenia z kablem ethernetowym. Szkoda, że nie zastosowano podobnego rozwiązania w przypadku wtyku zasilania.

PoE (Power over Ethernet) jest nazwą szeregu metod, które pozwalają zasilić sprzęt sieciowy poprzez skrętkę komputerową przy równoczesnym przesyle danych. Organizacja IEEE ustanowiła standard zasilania PoE 802.3af, który został później zmodernizowany do standardu 802.3at. Rozróżnia on typ pierwszy (wcześniejszy 802.3af) i typ drugi o maksymalnej przesyłanej mocy 30W. Daje on możliwość prawie dwukrotnego zwiększenia mocy zasilanych urządzeń. Dzięki temu kamery z mocnymi oświetlaczami podczerwieni, telefony IP czy drukarki sieciowe można zasilać po skrętce.

Oprogramowanie

Dostępny w tej kamerze panel sterowania różni się od tego zastosowanego w kamerze ICA-5350V. Jest mniej zaawansowany, przez co sprawia wrażenie lżejszego i szybciej działającego rozwiązania. Niestety brakuje polskiego języka do wyboru, co trochę dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę polską instrukcję szybkiej instalacji, czy nawet krótki polski opis specyfikacji na pudełku. Mam nadzieję, że w aktualizacji oprogramowania producent dołoży polski język. Do panelu logujemy się w standardowy sposób – podajemy adres IP kamery (który znajdziemy przy pomocy narzędzia IP Finder z płyty CD), po czym wpisujemy standardowy login i hasło. Warto zwrócić uwagę na wykorzystywaną przeglądarkę, ponieważ testowana kamera nie chciała współpracować z inną niż Internet Explorer.

Po zalogowaniu do panelu otrzymujemy podgląd obrazu z kamery na żywo. W szybkim pasku ustawień poniżej obrazu możemy wybrać strumień źródłowy oraz płynność obrazu: czas rzeczywisty lub płynną (Real time/fluent). Jest też możliwość przełączenia obrazu w tryb „fullscreen”, czy też zoom działający na zasadzie zaznaczania obszaru, który chcemy powiększyć. Nie zabrakło oczywiście możliwości zapisywania zdjęć i nagrań na dysku twardym komputera.

W zakładce „Setup” mamy do dyspozycji podstawowe ustawienia dotyczące parametrów obrazu i nagrywania, oraz możliwość nałożenia na obraz daty i godziny lub dowolnego napisu. Nie zabrakło również ustawień opcji sieciowych – ustawień adresu IP, portów, adresów FTP czy DDNS. Jest też możliwość edycji daty i godziny, zaawansowane ustawienia wykrywania ruchu oraz panel do dodawania kolejnych użytkowników. Oprócz tego producent udostępnił ustawienia systemowe kamery: moduł do aktualizacji oprogramowania, zdalnego resetowania ustawień, eksportowania ustawień do pliku czy rozbudowany dziennik (log).

Jakość obrazu

httpvh://www.youtube.com/watch?v=ErzLVePr3TI&feature=youtu.be
httpvh://www.youtube.com/watch?v=mvDwR42Pejc&feature=youtu.be

Dodatkowe funkcje

Planet ICA-4150 nie zawiera zbyt wielu dodatkowych funkcji, jednak ta, którą dostajemy do dyspozycji wystarcza do większości podstawowych zastosowań. Jest to funkcja wykrywania ruchu. W pierwszej kolejności wybieramy obszar na obrazie, w ramach którego ruch będzie wykrywamy. Następnie konfigurujemy czułość działania funkcji i czas trwania alarmu po wykryciu ruchu. Oprócz tego możemy zdefiniować dni w tygodniu, w które kamera ma wykrywać ruch, a w które nie. Efektem działania tej funkcji jest wyświetlenie powiadomienia na ekranie komputera podczas podglądu obrazu na żywo, a także powiadomienie za pomocą wiadomości e-mail lub zapisanie nagrania/zdjęcia w momencie wykrycia ruchu.

Podsumowanie

Planet ICA-4150 to niedroga kamera przeznaczona do zewnętrznego całodobowego monitoringu. Zastosowanie obudowy z certyfikatem IP66 sprawia, że urządzenie może pracować w praktycznie dowolnych warunkach pogodowych. Zastosowany sensor obrazu zapewnia średnią jakość nagrań, w maksymalnej rozdzielczości 1280 x 720 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę. Szkoda, ponieważ konkurencyjne propozycje wykorzystują już sensory o rozdzielczości 2-megapikseli z zapisywaniem nagrań w rozdzielczości Full HD. Niewątpliwą zaletą tej kamery jest niska cena, która w połączeniu z solidnym wykonaniem i średnią jakością obrazu sprawia, że jest to ciekawe uzupełnienie istniejącego systemu monitoringu, lub podstawa do budowy nowego wdrożenia.

Sugerowana cena tej kamery to 390 zł.