Hikvision DS-2CD2020-I

by

DS-2CD2020-I jest to dobra i tania kamera 2 megapikselowa z oświetlaczem IR, funkcją WDR oraz cyfrową redukcją szumu. Dzięki tym funkcjom obraz jest naprawdę bardzo dobrej jakości. Warto wspomnieć że sama kamera jest również bardzo mała.

Podstawowe parametry:

   • przetwornik: 1/3″ 2MP Progressive Scan CMOS
   • rozdzielczość: 1920 × 1080 / 25 kl/s
   • interfejs: Ethernet 10/100 Base-T PoE 802.3af
   • kompresja: 264 / M-JPEG
   • ilość pikseli: 0 Mpx
   • czułość: 0,07 lux/F1.2 (AGC ON), 0 lux (IR LED ON)
   • obiektyw: 4 mm F2.0 (dostępne są również 6 mm oraz 12 mm)
   • 30 diod ø5 IR LED (zasięg 30 m)
   • AWB, AGC, DWDR, 3D DNR, BLC, ROI
   • mechaniczny filtr podczerwieni ICR
   • zgodność ze standardami: ONVIF, PSIA, CGI, ISAPI
   • klasa szczelności IP66
   • zasilanie 12V DC lub PoE 48V

Zestaw

Kamera została zapakowana w małe, kartonowe pudełko, które jest niewiele większe od niej samej.

DSC00374

Do zestawu producent dołączył śrubki i kołki montażowe, płytę z oprogramowaniem oraz wodoodporne dławnice do przewodu.

Bez nazwy-1

Dużą zaletą urządzenia jest jej mały, kompaktowy rozmiar. Kamera mieści się w dłoni, dzięki czemu nie będzie zajmowała dużo miejsca oraz nie będzie zwracała na siebie zbyt wielkiej uwagi.

DSC00427

Wygląd zewnętrzny

Z kamery wyprowadzone są tylko dwa przewody – gniazdo RJ45 oraz gniazdo DC (zasilające). Warto tutaj zastosować dławnicę, którą producent dołączył do zestawu, gdyż zapewni to pełną wodoodporność wtyków.

DSC00403

Na tylnej części obudowy został umieszczony przycisk reset, co według mnie nie jest dobrym rozwiązaniem – potencjalny intruz może podejść do kamery i zresetować ją do ustawień fabrycznych, a co za tym idzie przerwać rejestrowanie obrazu.

DSC00410

Z przodu znajdziemy diody IR wraz z czujnikiem zmierzchowym, dzięki czemu kamera sama będzie przechodziła w tryb nocny.

DSC00417

Interfejs użytkownika

Aby zalogować się do panelu zarządzania kamerą, należy wpisać w przeglądarce domyślny adres IP kamery, czyli: 192.0.0.64. Domyślmy login/hasło to admin/12345.

Domyślnym ekranem jest podgląd na żywo z kamery. Mamy tutaj możliwość wyboru strumienia odtwarzania, zrobienia zdjęcia oraz ręcznego włączenia nagrywania.

glowny

Poniżej przedstawiam kilka screenów z konfiguracji kamery. Cały interfejs jest bardzo przejrzysty i prosty w obsłudze a za pomocą przeglądarki możemy zmienić wszystkie dostępne ustawienia kamery. Warto tutaj nadmienić, że w zakładce ustawienia sieciowe mamy również możliwość wprowadzenia serwera DDNS (w przypadku gdy nie mamy stałego IP).

ustawienia sieciowe

Kolejną ważną opcją są ustawienia obrazu, dzięki którym możemy dostosować do własnych potrzeb kontrast obrazu, ostrość, redukcję szumów, opcję WDR, balans bieli czy ustawienia ekspozycji. Im wyższy poziom WDR tym będziemy widzieć więcej szumów na obrazie w nocy. Według mnie optymalnym poziomem tej opcji jest 7-10%. Jeżeli chcemy ustawić ten poziom na nieco większy to polecam aby nie przekraczał 20% – od tego poziomu zaczynają się największe szumy na obrazie.

ustawienia obrazu

Wartą uwagi zakładką w ustawieniach obrazu są ustawienia OSD. Mamy tutaj możliwość zmiany nazwy kamery, ustawienia formatu godziny i daty wyświetlanych na obrazie, rozmiaru napisów oraz włączenia bądź wyłączenia wyświetlania poszczególnych informacji.

ustawienia osd

Kolejną ważną opcją, która ułatwi nam prawidłowe funkcjonowanie kamery jest ustawienie czasu. Opcja ta dostępna jest w menu Konfiguracja zaawansowana -> System a następnie zakładce Ustawienia czasu. Możemy tutaj określić strefę czasową w której się znajdujemy oraz serwer NTP. Ponadto, zakładka DST pozwala ustawić czas letni bądź zimowy.

ustawienia czasu

Obraz

Kamera została zamontowana na 6 piętrze bloku mieszkalnego.  Jak widać, w dzień obraz jest bardzo dobrej jakości, bez widocznych szumów.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=iyA1yE7uGSs&feature=youtu.be

W nocy automatycznie włącza się promiennik IR. Pomimo ustawionej niskiej wartości WDR, można zauważyć jednak niewielkie szumy na obrazie. Kamera jednak radzi sobie całkiem nieźle.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=HkwIaaN8wu8&feature=youtu.be